Démon MVDP bere po Flandrech i Roubaix

V neděli proběhla klasika klasik Paříž - Roubaix a stejně jako na Flandrech před týdnem byl v cíli první Mathieu van der Poel. Nejen o jeho demolici soupeřů, ale i síle jednotlivých týmů,  šíleném rychlostním průměru, nebo i české stopě si řekneme víc v tomto článku.

Ženské Roubaix pro Lotte Kopecky
Nejprve dámy. Jako nejsilnější ve sprintu šesti členné skupiny po 148,5 kilometrech se ukázala v duhovém dresu jedoucí Belgičanka Lotte Kopecky, která se prosadila i přes početní výhodu dvou závodnic mezi uprchlicemi z týmu Lidl Trek - druhá v cíli Italka Elisa Balsamo a šestá Nizozemka Ellen Van Dijk. Třetí místo obsadila třiadvacetiletá Britka Pfeiffer Georgi.

Kde jsou limity Mathieu van der Poela
Naprosto hladce působil nástup MVDP, který jak si usmyslel, tak udělal, přeřadil na vyšší rychlost a všem ujel. Během svého 56 kilometrů dlouhého úniku, jenž se do historie Paříž - Roubaix zapsal jako druhý nejdelší, si postupně budoval náskok, který se v cíli zastavil na hodnotě tří minut.

Alpecin z jara řádí
Až překvapivě jednoznačně závodu dominoval tým Alpecin Fenix, jejich sílu stejně jako loni podtrhl v cíli druhý před třetím Madsem Pedersenem (Lidl - Trek), vítěz letošního San Rema, Jasper Philipsen a šestý Gianni Vermeersch. Oba velice zdárně deptali soupeře od chvíle, kdy MVDP nastoupil, kryli jejich útoky a logicky ve skupinách nespolupracovali. Alpecin již teď může slavit pozici nejsilnějšího týmu jednorázových závodů pro tuto sezonu, když si jako historicky první tým přivlastnili první tři monumenty z celkových pěti.

Závodění start - cíl
Jak už jsme si letos zvykli, i na Roubaix byl zajet historicky nejvyšší rychlostní průměr, konkrétně 47, 8 km/h. Závodníkům sice pomohl jihozápadní vítr, nicméně v kombinaci téměř 56  kilometrů po kostkáci s šedesáti kilometrovým sólem vítěze jde o číslo naprosto šílené zapříčiněno vysokým tempem od startu, když peloton k prvnímu dlážděnému úseku dojel průměrnou rychlostí 53 km/h!

Kam se poděl quick step
Nové pořádky v cyklistice. Dlouhodobě nejsilnější tým jarních klasik je letos naprosto neviditelný, jinak tomu nebylo ani v neděli. Doby Boonena, nebo Alaphilippa se zdají být pryč, nejlepšího výsledku belgického týmu dosáhl až 37. Yves  Lampaert. Pokles výsledků v jednorázovkách může předčit Remco Evenepoel, kvůli němuž se tým také formátuje směrem k etapovým závodům, kde chce být konkurenceschopný v kopcích. Zbytek sezony ukáže.

Češi byli vidět
Česká stopa v závodě byla letos znatelná, vděčit za to můžeme dvěma jednadvacetiletým závodníkům, Pavlu Bittneovi (DSM, v cíli 27.) a Mathiasi Vackovi (Lidl Trek, v cíli 43.). Pro oba obrovská zkušenost a prokázání špičkové výkonnosti. Těšme se na další roky, třeba se jeden z nich dokáže přiblížit druhé příčce Zdeňka Štybara ze sezony 2015.

Roubaix jako smrt pro ložiska
Obecně na ložiska v nábojích silničních kol jsou kladeny vyšší nároky ohledně hmotnosti, valivého odporu i odolnosti. Zároveň pro nepoměrně menší množství tlumících prvků dostávají pekelně zabrat. Po závodě jakým je Roubaix se celé ráfky s náboji vyhazují. Pokud na svém silničním kole měníte ložiska tak jako většina hobby cyklistů po 10 tkm, doporučujeme jejich stav kontrolovat častěji. paris-roubaix